Naučná stezka Řeporyje - Hlubočepy

    Údolím Dalejského potoka

12

Pod skalami

zastávka Pod skalami. Foto H. Klonfarová

Umístění zastávky: pod stromy vlevo u silnice, za přírodními hřišti za klukovickým koupalištěm.

GPS: N 50°2.412‘, E 14°22.037‘

V ČR žije 27 druhů netopýrů. Zákonem a mezinárodními úmluvami jsou chráněny všechny druhy i jejich úkryty.

netopýři dlouhouchý a velkouchý
dvojníci – netopýr
dlouhouchý (vlevo) a netopýr ušatý (vpravo)

Výzkum netopýrů v Praze

netopýr černý
nezaměnitelný obličej
netopýra černého se srostlýma ušima

Při monitoringu netopýrů na území Prahy a v jejím blízkém okolí metodou detektoringu a při zimním sčítání netopýrů bylo zjištěno, že na území Prahy žije v současnosti 17 druhů netopýrů. Jednotlivé druhy netopýrů se dají s pomocí detektoru rozpoznat podle ultrazvukových signálů, které používají k lovu a orientaci ve tmě (echolokace).

Deset druhů netopýrů

V Prokopském údolí, na okraji Českého krasu, se vyskytuje 10 druhů netopýrů. Nacházejí zde dostatek potravy i úkrytů. V dutinách stromů se ukrývají netopýři rezaví. Dalšími poměrně běžnými druhy jsou netopýři ušatí, netopýři vodní a netopýři řasnatí. Žijí zde i další druhy jako netopýr velký, n. vousatý, n. večerní, n. parkový, n. černý a n. dlouhouchý.

netopýr parkový
netopýr parkový

Netopýří jídelníček a obydlí

Živí se hmyzem, např. můrami, komáry, brouky, pavouky. Ukrývají se v dutinách a štěrbinách stromů i ve štěrbinách skal a v krasových dutinách. Při zimním spánku (hibernaci) dokáží snížit svou tělesnou teplotu na 1 - 10 °C a počet tepů za minutu sníží z 500 - 800 na 4 tepy.

kolonie netopýra rezavého
kolonie netopýra rezavého

Společenský život netopýrů

Netopýři zimují samostatně nebo ve skupinách, obě pohlaví, ale i různé druhy využívají společná zimoviště, na jaře přeletují do jiných úkrytů. Velká zimoviště se nacházejí v nedalekých jeskyních a štolách Českého krasu. V létě žijí samci často samostatně, zatímco samice vytvářejí často početné mateřské kolonie např. na půdách kostelů a starých budov, kde rodí a vychovávají jedno až dvě mláďata (od konce dubna do srpna). Podzim je ve znamení lásky, netopýři se páří, ale spermie zůstanou přes zimu v děloze matky neaktivní, k vlastnímu oplození a zabřeznutí dochází až na jaře. Netopýři se dožívají i přes 30 let – evropský rekord drží netopýr velkouchý se 41 rokem - ovšem většina z nich se nedožije ani jednoho roku.


autor fotografií: Anna Bláhová
text: ZO ČSOP Nyctalus
logo
Zpět na začátek stránky
<
Sousední zastávka
>

Tyto internetové stránky připravilo © Občanské sdružení EVANS, 2012.
Poslední aktualizace: 30.12.2013 .